• Adana
    24°C
  • Ankara
    17°C
  • İstanbul
    20°C
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Yüreğir’de Kentsel Dönüşüm Şart

Yüreğir’de Kentsel Dönüşüm Şart 01 Aralik 2011 16:42
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan AK Parti İl Teşkilatına Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirten Başkan Çelikcan kentsel dönüşümde gelinen son durumla ilgili AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude ve İl Yönetimine bilgi verdi. Adana ve özellikle Yüreğir de kentsel dönüşümün mutlaka yapılması gerektiğini belirten Başkan Çelikcan ‘Yüreğir de yapılan binaların yüzde 90’nı 1998 yılında çıkartılan deprem yönetmeliğinden önce yapılmış durumda. Bu demektir ki bu eski binalar birçoğu deprem riski altındadır.’ diyerek insanları depremin değil yapıların öldürdüğünü belirtti.

Yüreğir de 11 bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini belirten Başkan Çelikcan ‘Kışla, Başak, Kışla (Çamlıca), Serinevler, Karacaoğlan, Yavuzlar, Sinanpaşa ve Cumhuriyet (Sanayi Çarşısı) Yüreğir Belediyesi tarafından Köprülü ve Sinanpaşa Mahalleleri ise Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilmiş durumda. Toplam 12 bin dönüm alan üzerinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında 54 bin insan yararlanacaktır.’dedi.

Yüreğir de Kentsel Dönüşüm çalışmalarının emin adımlarla ilerlediğini ve Kentsel Dönüşüm çalışmalarına ilk başlayan belediye kendilerinin olduğunu belirten Başkan Çelikcan ‘ Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için müşavir firma ile çalışarak hak sahiplerinin zarara uğramamasını sağladık. Pilot bölge seçtiğimiz Kışla ve Başak mahallelerimizde bizim zorlamamız ve Toplu Konut İdaresine de kabul ettirdiğimiz projeler ve cazip teklifler vatandaşımızın ilgisini çekti. Bütün hazırlığımızı yaparak vatandaşlarımızın karşısına çıktık. Şu ana kadar vatandaşlarımız da bu projemize sahip çıktı ve kentsel dönüşüm çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri Başkan Çelikcan’a çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

YÜREĞİR DE BİNALRIN YÜZDE 90’I RİSK ALTINDA

Yüreğir de 99 mahallede 47 bin konut ve 102 bin bağımsız bölüm var. Binalarımızın yüzde 80’i ruhsatsız yüzde 20’si ruhsatlıdır. Ruhsatlı yapıların(yüzde 8) 3952 si 1998 depreminden önce yapılmış olup 5501 ( yüzde12 si) adeti 1998 yılından sonra yapılmıştır. Bu şu demek oluyor deprem yönetmeliği 1998 yılında çıktı. Bölgemiz deprem bölgesinde. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmamız gerkiyor. Deprem yönetmenliğine uymayan binaların yüz de 90 ı Yüreğir de deprem karşısında risk altındadır. Biz bu amaçla diyoruz ki Yüreğir de kentsel dönüşüm çok önemlidir.

CAZİP PROJE VE CAZİP TEKLİF VATANDAŞIMIZI MEMNUN EDİYOR

Pilot bölge ilan ettiğimiz yerlerden Kışla Mahallesinde arsa değerlerinin metrekaresi 70 ile 120 bin lira arasında idi. Projemizin hayata geçirilmesiyle burada değerler bin Türk Lirası civarında olacaktır. Daha açık bir ifadeyle anlatmak istersek 506 metrekare yeri olan bir vatandaşımızın yerinin değeri kamulaştırma yolu ile 172 bin Türk Lira ediyordu. Kentsel Dönüşüm yoluyla bu vatandaşımızın yerinin değeri 521 bin liraya yükseldi. Dolayısıyla bu vatandaşımız 348 bin Türk Lirası kazançlı duruma geliyor. Biz burada oluşan bütün rantı vatandaşlarımıza verdik. Bizim tek amacımız Yüreğir’in de kurtuluşu olacak olan kentsel dönüşümün başarılı olmasıdır.

BAŞBAKANIMIZ BİZİ RAHATLATTI

Kentsel dönüşümde Sayın Başbakanımızın açıkladığı acil el koyna yolu artık önümüzü açacaktır. Sağlıksız bir yapıya vatandaş rıza göstermiyorsa kamulaştırma yolu ile el koyup belirlenen değerler üzerinden parasını ödeyeceğiz. Ama bizim temennimiz tamamen vatandaşlarımızın menfaatine olan antlaşma yoluna gitmeleridir.

KIŞLA KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA 3 TİP PROJE VAR

Kışla Kentsel Dönüşün Alanında vatandaşlarımızın tercih edebileceği 3 ayı projemiz var. YA tipi emsale (ruhsata ) esas alan 149 metrekare, satışa esas brüt alan 199.90 metrekare. YB1 tipi emsale (ruhsata) esas alan 149 metrekare, satışa esas brüt alan 215.40 metrekare. YC tipi emsale ( ruhsata ) esas alan 120.50, satışa esas brüt alan 158.35 metrekaredir.

Bu haber 2139 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>
Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 1 / 1 )
rezalet
adananın gobeyin de sanayı carşısı hic yakışmiyor bence en once ordan başlamalı

Gön.: Misafir , 00:40   23 Aralik 2011
Diğer Adana Haberleri Haberleri :
<<
>>
Bu haber ile ilgili arşivimizde bulunan benzer haberlerin listesi
Dişler ihmale gelmez    07 Aralik 2010 12:03
Florlu diş macunu ve diş ipi kullanmak, dişin arka yüzü ve dil fırçalamak şart


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Plevne İlköğretim ve İstiklal İlköğretim Okullarını ziyaret ederek Okul İdarecisi ve Öğretmenlerle sohbet etti.


TEDAŞ Yüreğir'i Karanlıkta Bıraktı    12 Aralik 2010 22:21
TEDAŞ'ın özellikle Adana'nın Yüreğir İlçesindeki sorunları bitmek bilmiyor.


Yeni Saadetliler tanıtıldı    09 Aralik 2010 11:30
SP İl Başkanı Mustafa Gözütok, Sarıçam İlçe Başkanı Ahmet Kızıl, Yüreğir İlçe Başkanı Cengiz Ölmez, Çukurova İlçe Başkanı Mahmut Çömlek, Seyhan İlçe Başkan Vekili D


Çelikcan Her Hafta Farklı Mahallelerde    08 Aralik 2010 13:29
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan her hafta ayrı bir camide Cuma namazına giderek vatandaşlarla bir araya geliyor.


Çiller'in geri dönüş şartları tamam    25 Aralik 2010 18:18
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in yeniden Genel Başkan adayı olması için öne sürdüğü 3 şart yerine geldi. Olağan kongrenin seçimlerden 6 ay önce yapılması, 'D...


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın büyük önem verdiği Yüreğir Belediyesi Kültür ve Sanat Eğitim Merkezi ‘Kültürevleri Porojesi’ başladı.


Balığa tezgahta da denetim şart    28 Aralik 2010 14:27
Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı H. Tuncay Kınacıgil, denizlerdeki denetimin yeterli olmadığını söyledi.


Başkan Mahmut Çelikcan'a Karne Süprizi    28 Aralik 2010 20:06
Adana'nın Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'a Mezun Olduğu Okulu Ziyareti Sırasında İlkokul Karnesi Takdim Edildi. Plevne İlköğretim ve İstiklal İlkö...


Yüreğir Belediyesi Vatandaşlara Daha İyi Hizmet Vermek İçin Hizmetiçi Eğitim Seminerlerine Devam Ediyor.


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, İlçede İkişer Mahallenin Ortak Kullanacağı 'Kültür Evleri Projesi'nin Hayata Geçeceğini Kaydetti


Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Kültür ve Sanat Eğitim Merkezi Projesi'nin Halkı Kaynaştıracağını Söyledi.


MHP Adana'da Yeni Yıl Şoku    29 Aralik 2010 16:18
İl Başkanı Erdoğan’ın görevden alınmasının ardından yaşanan artçı şoklar Seyhan ve Yüreğir İlçe Başkanlarını da içine alacak şekilde genişledi.


"Mali disiplin şart"    30 Aralik 2010 14:38
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, para politikaları konusunda uyardı.


Peribacaları için yasa şart    30 Aralik 2010 14:37
'Kapadokya Sivil İnisiyatifi' peribacalarının korunması için yasal değişikliğin şart olduğunu söyledi.


Adana Gündemindekiler
Okunan:
Hafta / Bu Ay / Yıl
İlgili Haber
Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır. Bernard Shaw
Adana Şalgamı
Dünden Kalanlar
adana haber im © 2010-2015 Tüm haklari saklidir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayinlanamaz.
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası